0 oy
Cumhuriyet Bayramı kategorisinde tarafından
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Hakkında Bilgi Verir misiniz ?

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
tarafından
29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, Cumhuriyet Bayramı, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin 29 Ekim 1923'te Cumhuriyet yönetimi ilan etmesi anısına her yıl 29 Ekim günü Türkiye'de ve Kuzey Kıbrıs'ta kutlanan bir millî bayram olmakla birlikte, Cumhuriyet Bayramı'nın kutlandığı ülkelerde 28 Ekim öğleden sonra ve 29 Ekim tam gün olmak üzere bir buçuk gün resmî tatil ilan edilmektedir.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı günlerinde stadyumlarda şenlikler yapılır, akşam ise geleneksel olarak fener alayları düzenlenmektedir.1925 yılında çıkarılan bir kanunla Cumhuriyet'in ilanı günü yeni Türk Devleti'nin bayramı ilan edilmiştir.Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet'in onuncu yılı kutlamalarının yapıldığı 29 Ekim 1933 tarihinde verdiği 10. Yıl Nutku'nda 29 Ekim gününü Türkiye'nin en büyük bayramı olarak nitelendirmiştir.
Hoş geldiniz, www.odevdiyari.com sitemiz dersleriniz hakkında sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Sitemizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için ÜYE OLMANIZ gerekmektedir!

Sitemizde yer alan bilgi, içerik, döküman, resim vb. içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır ve tamamen bilgilendirme amaçlıdır!

Sitemizde bulunan içeriklerden kaynaklanabilecek olumsuzluklardan sitemiz sorumlu değildir.
...