0 oy
Biyoloji kategorisinde tarafından
fotosentez nedir, fotosentez onayı hakkında bilgi

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

3 Cevaplar

0 oy
tarafından
Bitkilerin yeşil bölümlerinde güneş ışınlarının etkisiyle meydana gelen kimyevi reaksiyonlarının bütünün fotosentez adını alır. Eğer fotosentez olmasaydı yeryüzünde sadece inorganikmaddelerle geçinebilen birkaç çeşit kemosentetik bakteriden başka canlıya rastlanamazdı, çayırlar ormanlar bulunmaz hayvanlar da yaşamazdı.

Fotosentez hayat için bu derece önemlidir. Fotosentez playı güneş enerjisinin çeşitli bilişiklerin yapısında depo edilmesini saglar. Bu kimyevi enerji, besinler canlı organizmalarda yakılırken hücrelerin yaşayabilmesi için gerekli enerjiyi sağlar. Yakıtlarımızın sağladığı enerjiler de bu kimyevi enerjiden doğar. Fotosentezin bir başka yanı da in organik bilişikler dünyası ileorganik bilişikler dünyasını birbirine bağlamasıdır.

Bu çok önemli reaksiyon yardımıyla inorganik karbon önce zincir, sonra da halkalar şeklinde birbirlerine bağlanır. Bunlar organik moleküllerin isketini meydana getirirler. Bu bir çeşit kimyevi köprüdür. Bu köprüden geçen canlı organizmalar çok büyük sayıda organik maddeler meydana getirirler. Bu organik bütün canlıların yapılarını, besinlerini ve yan ürünlerini kapsar. Fotosentezle ilgilitemel gereçler uzun zamandan beri bilinmektedir. Buna göre fotosentez için ilkel maddeler karbon dioksit ve sudur. Bitkiler, kökleri yardımıyla suyu topraktan alır. Karbon dioksit havadan alınır. Güneş enerjisi etkisiyle ve yeşil yapraklarda bulunan klofil yardımıyla gligoz ve daha sonra diğer karbonhidratlar oluşur.

Bir yandan da yan ürün olarak oksijen salıverilir. Bu tipik bir sentez reaksiyodur. Burada klorofil katalizör, yani reaksiyon hızını arttırıcı olarak etki yapar. Reaksiyonda 1 molekülgram 180 gr glikoz oluşurken 672 kcal kilo kalori ışık enerjisi alınır. Bu ışık enerjisi alınarak yapılan bir sentezdir. Işık foto kelimesiyle açıklandığına göre fotosentez ışıkla sentez anlamına gelir. Açıklamalardan anlaşıldığı gibi fotosentez olayında havanın karbondioksiti ile köklerinden alınan su birleşir.Glikoz ile oksijen oluşur. Bunun için güneş enerjisi alınır. Olayı klorofil sağlar. Ortaya çıkan glikoz ise binlerce organik madde yapılması için bir temel medde olarak işe yarar. Bunun dışında glikoz, hücrelerdeki hayat Glikozun bu iki özelliği sayesinde yeryüzünde canlılar var olabilmiştir.
0 oy
tarafından
Fotosentez Fen derslerinde öğretilen ilk konulardandır. Cevap verecek kimse yok mu ?
0 oy
tarafından
Fotosentez olmaz ise hiç bir canlı ve bitki nefes alamaz.
Hoş geldiniz, www.odevdiyari.com sitemiz dersleriniz hakkında sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Sitemizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için ÜYE OLMANIZ gerekmektedir!

Sitemizde yer alan bilgi, içerik, döküman, resim vb. içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır ve tamamen bilgilendirme amaçlıdır!

Sitemizde bulunan içeriklerden kaynaklanabilecek olumsuzluklardan sitemiz sorumlu değildir.
...