0 oy
Türkçe kategorisinde tarafından
Galata kulesini anlatan güzel bir yazı

Bu soruya cevap vermek için lütfen giriş yapınız veya kayıt olunuz.

1 cevap

0 oy
tarafından
MS 507-508 yılları arasında Bizans İmparatoru Justinianos tarafından yaptırılan Galata Kulesi, yığma moloz taş örgü ile inşaa edilmiştir. 1348-1349 yılları arasında Cenevizliler tarafından tekrar inşaa edilmiş ve 1445-1446 yılları arasında ise yükseltilmiştir.

1500'lü yıllarda meydana gelen depremde zarar gören Galata Kulesi Mimar Murad bin Hayreddin tarafından tekrardan onarılmıştır. III. Selim döneminde de kule tekrardan onarılarak, kulenin üst katına bir cumba eklenmiştir. 1831 yılında kule bir yangın daha geçirir ve II. Mahmut kulenin üzeri iki kat daha çıkılarak ve külah biçiminde olan ünlü dam örtüsüyle kulenin tepesi kapatılmıştır. Galata Kulesi son olarak 1967 yılında onarım görmüştür.

Dünya'nın en eski kulelerinden olan ve İstanbul'un siluetini oluşturan en önemli yapılar arasında yer alan Galata Kulesi 2013 yılında UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne alınmıştır. Uzun yıllar yangın gözetleme kulesi olarak kullanılmıştır.
Hazerfan Ahmet Çelebi tahtadan yaptığı kanatları sırtına bağlayarak Galata Kulesi üzerinden atlayarak uçuşunu gerçekleştirmiştir.
Hoş geldiniz, www.odevdiyari.com sitemiz dersleriniz hakkında sorularınızın diğer üyelerimiz tarafından cevaplanması için bir ortam sağlar.

Sitemizden en iyi şekilde yararlanabilmeniz için ÜYE OLMANIZ gerekmektedir!

Sitemizde yer alan bilgi, içerik, döküman, resim vb. içerikler kullanıcılar tarafından oluşturulmaktadır ve tamamen bilgilendirme amaçlıdır!

Sitemizde bulunan içeriklerden kaynaklanabilecek olumsuzluklardan sitemiz sorumlu değildir.
...